Staonův svět - Fyzika pro nefyziky I

Fyzika pro nefyziky – 26. ledna 2007

Pravděpodobně většina lidí, co mi to tu čte, tenhle přemět nemá, ale stejně to sem pro zajímavost napíšu.

Zkouška probíhá přesně tak, jak avízoval na přednáškách. Posadí vás ke stolu a dá vám papír, na který začnete psát téma, které jste si připravili. Po nějaké době (asi ta čtvrthodina) přijde a nechá si to vysvětlit. Co je na papíře příliš nečte. Potom přijde nejzáludnější část zkoušky. Obvykle položí ještě nějaký dotaz, nějaké odvození nebo výpočet, v tom oboru, o čem jste psali. Takže je potřeba nejen nastudovat jednu „myšlenkovou linii“, kterou pak vysmahnu na papír, ale celou kapitolu pořádně, protože se může zeptat prakticky na cokoliv.

Já jsem mluvil o elektrostatice – Coulombův zákon, zavedení elektrické intenzity a Gaussova věta pro elektrostatiku. Potenciál a napětí jsem už nestihl. Za Gaussovou větou jsem jsem vhodně udělal příklad „intenzita elektrického pole kolem nekonečně velké roviny s rovnoměrně rozloženým nábojem“, čímž jsem mu jemně naznačil, že jako doplňující otázku chci kapacitu deskového kondenzátoru. Dostal jsem ji! Takže zkouška dopadla úspěšně.

Další oblíbená témata, která měli ostatní spolubojovníci byla: gravitace, speciální teorie relativity (doplňující otázka bylo odvození dilatace času), optika (jestli jsem dobře slyšel, tak na doplnění měl ukázat lom světla podle Huygensova principu).

Ondra


Je to přesně tak, jak říká Ondra. Měl jsem gravitaci a STR, trochu problémy s důkazem, že gravitační síla působící na Měsíc je stejná jako na objekty na Zemi. Chtěl mi dát 2, ale nenechal jsem se. Tak mi dal odvodit dilataci času a odvození kontrakce délek z Lorentzových transformací, což jsem už uměl dobře. Výsledek povinná 1.

Dodatek: Dostal mě jeden kluk, který tam měl „pouze“ kinematiku. V pohodě prošel.

Michal

Staon | 26.1.2007 Pá 14:17 | <<< trvalý odkaz >>> | tisk | 2 komentáře

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu

[1] reaguj
dond 26.1.2007 Pá 15:22

Jo, elektrostatika, to byly časy. Plazmu na vás, programátoři… :-)

[2] reaguj
Staon mejl web 31.1.2007 St 12:10

[1] dond : No jo, potřebujeme nějaké kredity za nepovinné předměty. Takže jsem si logicky vybral to nejjednodušší, v čem mě na FELu prohnali bičem. Neber kredit za dvě hodiny práce :)

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Matfyz je sbírka čeho?
Odpověd: naprostých cvoků malých červených kulatých kostiček

Autor vzhledu: Staon. Stránky jsou postaveny na redakčním systému RS2 (verze RC2).