Staonův svět - Proč jsou ženy tajemné

Od pradávných časů žádná žena nebyla tajemstvím pro druhou ženu. Takovou rychlostí, jako se šíří světlo, proniká každá srdcem i duchem druhé, vyloupne slova sestry své z jejich nejlstivějších přestrojení, vyčte její nejskrytější touhy a vytrhne vychytralost z jejích nešpičatějších řečí jako vyčesané vlasy z hřebenu, žmoulajíc je výsměšně mezi palcem a ukazováčkem, než je nechá odplynout s vánkem zásadní pochybnosti. Je to už dávno, co Evin syn zazvonil u dveří rodinného sídla v parku Ráj, veda si pod paží neznámou mladou dámu, a představil ji. Eva poodvedla snachu stranou a pozdvihla jedno z dvojice svých klasických obočí.

„Ze země Nod,“ pravila nevěsta a zdlouhavě mávla palmovým listem. „Zajisté jste tam už byla? Nu, ovšem.“

„Naposledy již před nějakým časem,“ pravila Eva, zachovávajíc suveréni sebevědomí. „Nemyslíte, že dušená jablka, jak je tam připravují, že jsou prostě ohavná? Ta efektní linie roucha z morušových listů se mi docela líbí; ale ovšem pravé fíkové zboží se tam nesežene. Pojďte tady za ten šeříkový keř, než si pánové vypijí celerové šťávy na posilněnou. Řekla bych, že těmihle dírkami od housenek je vaše toaleta vzadu trochu příliš otevřená.“

A tak hned tam na místě a v první chvilce – podle dochovaných záznamů – bylo uzavřeno spojenectví mezi jedinými dvěma dámami ze společnosti na celém světě. Již tehdy se dohodly, že ženy zůstanou navždy průhledné jako tabulové sklo – ačkoli to mělo být vynalezeno teprve za čas – druhým ženám a že mužům již navěsí něco na nos a budou pro ně tajemstvím.

O. Henry – Není škola jako škola

Staon | 24.6.2006 So 13:45 | <<< trvalý odkaz >>> | tisk | 0 komentářů

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Autor stránek Staonův svět se jmenuje?
Odpověd: Staon Cornelius Latipus

Autor vzhledu: Staon. Stránky jsou postaveny na redakčním systému RS2 (verze RC2).